W ubiegłym tygodniu zakończył się plener ceramiczny,którego realizacja była możliwa dzięki dofinansowaniu przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Projekt pod nazwą „Polsko niemieckie warsztaty plenerowe: Prastare techniki wypału ceramiki” został zrealizowany z myślą o dorosłych uczestnikach zajęć i pasjonatach ceramiki, którzy chcieli zgłębiać swoją wiedzę na temat wypałów alternatywnych – technik, które z dnia na dzień zyskują coraz większą popularność, a to ze względu na zdumiewające efekty, jakie można uzyskać dzięki ich zastosowaniu. Spotkanie w plenerze, w otoczeniu pięknej przyrody, wśród kojącego śpiewu ptaków i szumu drzew było okazją do integracji mieszkańców pasa przygranicznego, entuzjastów pracy z gliną, którzy przez kilka dni wspólnie tworzyli nietuzinkowe prace, by móc wymieniać spostrzeżenia, analizować wypały różnymi technikami, a także szlifować swoje umiejętności w zakresie pracy z gliną. Plener stanowił również idealną okazję do czerpania inspiracji twórczych od siebie nawzajem, nawiązywania nowych kontaktów i przełamywania barier językowych. Uczestnicy projektu spędzili razem 4 dni intensywnej pracy twórczej, eksperymentując i zbierając nowe doświadczenia, a także zacieśniając relacje, co z pewnością przyczyni się do realizacji kolejnych, ciekawych przedsięwzięć w przyszłości.
Zwieńczeniem warsztatów plenerowych był wernisaż prac uczestników, który przyciągnął do Ramin niespodziewaną liczbę gości. Na uroczystości pojawiło się bowiem niemal 100 osób, żywo zainteresowanych efektami kilkudniowej pracy uczestników projektu. W wystawie wzięli udział nie tylko zaproszeni przez organizatorów goście z Polski i Niemiec, ale też wszystkie osoby zaciekawione tą dziedziną sztuki. Wernisaż był idealną okazją do tego, by uczestnicy mogli zaprezentować swoje prace szerszemu gronu, a zgromadzeni goście dowiedzieli się nieco więcej o niekonwencjonalnych technikach wypału.
Współpraca ze stowarzyszeniem Gutshaus Ramin okazała się bardzo owocna, a uczestnicy wrócili z pleneru bardzo zadowoleni i zmotywowani do dalszego rozwoju.