Galeria w Miejskim Ośrodku Kultury funkcjonuje od początku otwarcia placówki. Utworzenia Galerii podjął się i do dziś ją prowadzi Jan Matura.

Zadaniem Galerii jest popularyzowanie wiedzy z zakresu historii regionalnej dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Na miejscu w dwóch pomieszczeniach można ujrzeć wystawę ukazującą historię miasta i regionu od czasów najstarszego osadnictwa do zakończenia II wojny światowej. Wystawę stanowią ryciny, sztychy, kopie dokumentów, autentyczne dokumenty, przedmioty codziennego użytku dawnych mieszkańców Polic, makiety przestrzenne nieistniejących zabytków z terenu miasta, książki, porcelana, drobne bibeloty. Ciekawa jest wystawa fotografii ukazującej miasto jakiego nie znamy. Pokazane są obiekty, zabytki, których w dużej części już nie ma po wojennych zniszczeniach.

GHP gromadzi wszelkie pamiątki z przeszłości, szczególnie dotyczące historii Polic, gromadzi pamiątki powojenne. Archiwizuje wydawnictwa regionalne, wspomaga uczniów, studentów przy pisaniu prac i pozyskiwaniu materiałów, organizuje spotkania i gawędy historyczne, wycieczki po mieście i regionie, opracowuje i publikuje teksty dotyczące historii regionu w środkach masowego przekazu.
Galeria Realizuje „Zabawy z historią” skierowane do przedszkolaków i dzieci z klas „zerowych”. Wizyta w Galerii, zajęcia manualne o różnej tematyce i wreszcie zabawy z dawnych czasów dla dzieci, są dobrym sposobem na propagowania zainteresowania przeszłością  już od najmłodszych lat.

Obecnie Galeria jest na nowo aranżowana, urządzana. W okresie pandemii są możliwe spotkania indywidualne „O historii przy kawie”. Kontakt telefoniczny 608 036 041 lub poprzez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..